דלג לתוכן דלג לפוטר

בלוג

ארבע ההסכמות

שתפו את המאמר:

יש ספרים שלא משנה כמה פעמים נקרא אותם הם רלבנטים לכל תקופה.
אחד מהם הוא -ארבע ההסכמות בעיני אחד החשובים והמשמעותיים לקריאה חוזרת ויישום יומיומי.

הסופר דון מיגל רואיס, נצר לשושלת מרפאים ממקסיקו מתבסס על החוכמה העתיקה של הטולקים (אבות אבותיו) במהלך כתיבת הספר. מיגל בעברו עבד כמנתח עד שתאונת חיים שינתה את חייו – הוא הרגיש את עצמו מחוץ לגופו ומיד כשהשתקם החל בחקירה עצמית.

החיים של כולנו מתנהלים דרך אלפי הסכמים שעשינו עם עצמנו, עם האנשים הסובבים אותנו, עם החברה, עם אלוהים. כל דבר שאנחנו יודעים ופועלים על פיו, הוא בעצם 'הסכם' שבחרנו להאמין בו.
רבים מההסכמים הם האמונות המגבילות שלנו הגוזלות מאיתנו את החירות האישית ואת שמחת החיים. וכך אנחנו ממשיכים לייצר שוב ושוב את רוב הדרמה והסבל שבחיינו.

מיגל מציע לנו לאמץ ארבעה הסכמים חדשים, שיעזרו לנו לחיות חיי שמחה והגשמה.
"כאשר אני מבקש מכם לשנות את העולם", אומר מיגל, "אני לא מדבר על כדור הארץ, אלא על העולם המצוי בראשכם. לא תשנו את העולם אם לא תשנו קודם את עולמכם. השינוי מתחיל אצלכם. אתם תשנו את העולם בכך שתאהבו את עצמכם, בכך שתיהנו מהחיים, בכך שתהפכו את החלום האישי שלכם לגן עדן עלי אדמות".
מה הן אותם ארבע ההסכמות?
1.שמרו על טוהר המילה
למילים ומחשבות, יש כוח ויש תדר. למילים יש את הכוח לברוא, או להרוס. כשאנחנו חושבים, או מתבטאים בצורה שלילית על מישהו, או משהו, זה בעיקר מחליש אותנו ופוגע בנו, כי אנחנו סופגים את האנרגיה השלילית שיצרנו.
2.אל תיקחו שום דבר באופן אישי
לא משנה מה קורה מסביב, בין אם מדברים בשבחנו או בגנותנו, לא לקחת את זה באופן אישי. שום דבר שאנשים אחרים עושים או אומרים, זה לא בגללנו, אלא בגללם.
3.אל תניחו הנחות
אנחנו מניחים הנחות ומתייחסים אליהם כאילו הם אמת, וככה אנחנו מתפקדים כמו בתוך איזשהו סרט שהמצאנו לעצמנו. אנחנו מספרים לעצמנו סיפורים, נותנים פרשנויות למה שאחרים עושים או חושבים. אם לא הבנתם – תשאלו במפורש.
4.עשו תמיד כמיטב יכולתכם(ללא שיפוט פנימי)

בלוגים נוספים שאולי יעניינו אותך

דילוג לתוכן